Saszetki „nerki” z logo

Jak wygląda saszetka o charakterystycznym kształcie przypominającym nerkę wie chyba każdy. Mało tego, coraz więcej osób docenia praktyczność posiadania saszetki – nerki, czegoś co może teraz uchodzić za nowość, a tak naprawdę było noszone już przez przysłowiowego „twojego starego”, a nawet wcześniej. Ale po kolei.

Starożytne saszetki

Za archetyp saszetek – nerek mogą uchodzić zwykłe woreczki noszone już w starożytności – od chłopa podróżującego z utargiem na rynek, aż po możnych, którzy zawsze najcenniejsze precjoza trzymali przy sobie – właśnie w małych, często bogato zdobionych saszetkach. Kapłani, druidzi – profesje religijne również chętnie wykorzystywały praktyczność zwykłego, ale odpowiednio zszytego, kawałka tkaniny lub skóry, który często nosili przepasany wzdłuż bioder lub zamocowany do pasa. Trzymali w nim zioła i inne tajemne akcesoria. Jako ciekawostkę można uznać, że mężczyźni nosili takie saszetki – nerki zazwyczaj z przodu ciała, podczas gdy panie preferowały umieszczanie ich bliżej pleców. Zawsze jednak najczęściej na linii bioder, stąd i nazwa „biodrówki”.

Saszetki na zamek

Mainstreamową sławę torebki i saszetki biodrówki zaczęły zdobywać w połowie ubiegłego wieku, gdy ich zalety zaczęły doceniać przeróżne branże: od sportowców, poprzez drwali, kończąc na przeróżnych monterach. Chwilę potem pojawiły się nerki – saszetki przypominające obecną formę – z zamkami błyskawicznymi/rzepami, z praktycznych i nieprzemakalnych materiałów i o kształtach i rozmiarach dopasowanych pod gusta przeróżnej klienteli. Obecnie jesteśmy świadkami pięknego renesansu tych poręcznych i niesamowicie przydatnych prywatnych nosidełek.

Saszetki u gwiazd

W Polsce doskonale kojarzymy symbol schyłkowego PRL-u i pierwszych lat polskiego dzikiego kapitalizmu, tzw. piterki – czyli właśnie saszetki-nerki – nieodłączny atrybut każdego giełdowego/rynkowego pana Janusza z wąsem, który zawsze wydając resztę sięgał właśnie za pas, do piterka. Obecnie saszetki–biodrówki są bardzo popularne, w czym oprócz ich praktyczności pomogło to, że trafiły do świata mody i showbiznesu. 50 Cent, Snoop Dog, Vin Diesel, Madonna i wielu innych popularnych celebrytów – każdy z nich chętnie korzysta właśnie z saszetek – nerek, podobnie zresztą jak wielu Twoich znajomych.

Saszetki z Twoim logo

Ale oni noszą nerki „ze sklepu”, które może mieć każdy. Tobie proponujemy saszetkę – nerkę przygotować pod Ciebie. Jesteśmy w stanie przyszykować wzór i kolor jaki tylko sobie zamarzysz. Masz pomysł na własne logo na saszetce? Żaden problem! Na jaką nerkę – saszetkę masz ochotę?