Kiedy powstały portfele?

Portfel to akcesorium bez którego nie obejdzie się każdy dorosły. To nic innego, jak rodzaj pojemnika – zazwyczaj ze skóry lub z tekstyliów – w którym przechowujemy pieniądze, karty bankomatowe oraz potrzebne nam drobne akcesoria, np. wizytówki czy też fotki. Zazwyczaj portfele mają również przegrody/kieszonki na monety. Oczywiście w portfelu większość z nas nosi również dowód osobisty oraz prawo jazdy.

Rodzajów portfeli jest naprawdę wiele – na rzepy, na zamek, na magnesy, czy też zatrzaski lub bigle. Elementy zamykające/zapinające portfel są wykonane zazwyczaj z trwałych materiałów – dotyczy to zwłaszcza zamków oraz zatrzasków, które mają służyć długo jego użytkownikowi. Jak więc widać, portfele nie są skomplikowane w konstrukcji. Mają za to bardzo ciekawą historię.

Za pierwszy portfel można uznać… nosidełko, w którym mityczny Tezeusz nosił odciętą głowę Meduzy, ale także służbową teczkę bożka Hermesa, który był swoistym listonoszem dla towarzystwa bogów z antycznego Olimpu. Jeżeli natomiast chodzi o nieco świeższą historię, to o czymś przypominającym współczesny portfel, tyle że nieco większym, wspomina Szekspir (ang. William Shakespeare). Portfele w poręczniejszej, przypominającej współczesną, postaci pojawiły się w XVII wieku, wraz z opracowaniem banknotów i były sporządzane z krowiej lub końskiej skóry. Co ciekawe, już wówczas było w nich przewidziane miejsce na drukowane wizytówki czy karteczki z zapiskami. Nowoczesne portfele narodziły się ok. 1950 roku, kiedy wprowadzono do użycia pierwsze karty bankomatowe. Od tego czasu ich rola się nie zmieniła – nadal przechowujemy w nich pieniądze i kluczowe drobne dokumenty, ale rodzajów i form portfeli pojawiło się mnóstwo, nawet takie z elektronicznymi zabezpieczeniami.

Portfel to także symbol naszego statusu. Gustownie dobrany i odpowiednio skrojony podnosi nasz prestiż, podczas gdy stary i obszarpany często może narażać nawet na śmieszność. Jak niemal każda część garderoby i związanych z nią akcesoriów, portfele przeniknęły bardzo szybko do świata showbiznesu i mody. Własne – często bardzo drogie i autorskie – posiadają gwiazdy muzyki i filmu, znani politycy oraz sportowcy. Bardzo często głowy państw wymieniając się drobnymi podarunkami i prezentami, oferują właśnie portfele. I o ile być może gwiazdą kina, muzyki czy świata polityki nie jesteś, nie ma problemu, aby Twoja firma, drużyna czy organizacja miała portfele z własnym nadrukiem.

Portfele z nadrukiem to wspaniały sposób na podkreślenie swojego przywiązania do grupy. Członkowie stowarzyszeń czy pracownicy firm mogą „identyfikować” się portfelami ze wspólnym motywem. To również świetny pomysł na prezent dla klientów firmy czy darczyńców fundacji. Grupy zainteresowania, fani sportu czy muzyki – to odbiorcy portfeli z własnym nadrukiem, które możemy dostarczyć.

Pracujemy z surowcami najwyższej jakości, bezpiecznymi i trwałymi. Pełen zadruk portfela + funkcjonalne wykończenie (kieszeń na monety, zamek, rzep) = kompletny produkt łączący estetykę i użyteczność.

Tags: