Bandana – znaczy „więź”

Bardzo udana alternatywa do innych okryć głowy, do tego naprawdę wielofunkcyjna i sprawdzona w trudnych warunkach atmosferycznych – mowa o bandanach, które zwłaszcza w ostatnich latach zyskały nowe życie. Sama w sobie, bandana to chusta kształtu trójkąta, zazwyczaj zakładana na szyję lub głowę w celach dekoracyjnych lub ochronnych, np. przed wiatrem lub słońcem. A dlaczego bandany w ostatnim czasie zyskały na popularności? To efekt pandemicznej rzeczywistości, w której ludzie często sięgają lub sięgali po bandany jako alternatywę do maseczek. I wcale by nas nie zdziwiło, że i Ty masz własną. A może pójść o krok dalej i sprawić sobie całkowicie autorskie, wymarzone bandanę z logo?

Kiedyś „więź”, dziś bandany z logo

Nazwa „bandana” wywodzi się z jednego z najstarszych języków świata – hinduskiego sanskrytu (bandanha – więź) i wywodzi swój rodowód właśnie w Azji, a dokładniej z subkontynentu indyjskiego. Bandana jest stara jak świat i od samego początku, aż po dzisiejszy dzień jest wykorzystywana jako nakrycie głowy lub szyi. Tak naprawdę bandany są znane w różnych formach na całym świecie. Niektóre kultury zaliczają ten rodzaj odzieży do kapeluszy, inne do szali i szalików. Powodem, dla których bandany noszono, były i są warunki atmosferyczne, przed których szkodliwym wpływem na ludzkie ciało bandany doskonale chronią. Ponadto, precyzja wykonania i bogate wzornictwo wielu z nich sprawia, że są również symbolami świata mody. W tej wersji są bardzo często ozdabiane odpowiednimi symbolami lub mają wyróżniające je logo.

Bandany buff z nadrukiem

Wiatr, deszcz, chłód, żar – mnogość wariantów bandan sprawia, że to jeden z najczęściej noszonych rodzajów odzieży zaliczanej do okryć różnego rodzaju. Ponadto świat kultury i sztuki również zrobił z bandan doskonały użytek zagospodarowując je w kinie, malarstwie, teatrze itd. W czasach obecnych bandana to symbol niezależności, luzu, ale również – dzięki buff bandanom z logo – podkreślenia charakteru lub przynależności do określonej grupy lub subkultury. Przykłady? Proszę bardzo – członkowie gangów (w tym motocyklowych), symbole świata kina (Clint Eastwood w swoich kowbojskich rolach), ikony popkultury (Hulk Hogan), a także świata mody (Naomi Campbell). To tylko nieliczne przykłady tego, jak bandany odnalazły swoje miejsce w naszym życiu. Uniwersalność wykorzystania bandan to zasługa tego, że z tych pozornie prymitywnych, trójkątnych chust można stworzyć sobie mnóstwo wariantów okrycia. Szalik, komin, czapka, przepaska, nauszniki, maseczki, a nawet kaptury – odpowiednio zawiązana bandana może imitować dosłownie wszystko i przydają się dosłownie wszędzie. Więc może…

Bandany jako kominy sportowe z nadrukiem

Tym bardziej, że okazja jest całkiem niezła. No bo powiedzmy to sobie wprost. Obecne, pandemiczne czasy i wprowadzone regulacje wymuszają u obywateli zakrycie twarzy, w czym bandany przemodelowane na kominy sprawdzały się doskonale – skutecznie chroniły przed mandatem. I o ile obecnie status kominów jest różnie interpretowany, lepiej taką bandanę mieć, niż jej nie mieć. A nawet jeżeli nie zamierzamy korzystać z bandan jako maseczek to i tak zawsze się jedna taka przyda. Zwłaszcza bandana typu buff, czyli z podwójnej warstwy materiału ocieplającego i chroniącego przed wiatrem. Wisienką na torcie zwiększającą atrakcyjność bandan buff jest fakt, iż u nas możesz sprawić sobie jakąkolwiek sobie wymarzysz – o dowolnym, wymyślonym przez Ciebie wzorze i kolorystyce. Jeżeli więc na serio zastanawiasz się nad zakupem bandan z logo, trafiłeś bardzo dobrze.